معرفی رشته های تحصیلی

رشته ریاضی و فیزیک

 

معرفی دیگر رشته های تحصیلی

آمار و کاربردها:

علم آمار پس از اختراعات مهمی مانند ترانزیستور و کامپیوتر، یکی از مهم­ترین اختراعات قرن بیستم به­حساب­می­آید. یک آماردان با استفاده از اطلاعات از پیش تعیین شده، نحوه­ی رفتار یک فرآیند را پیش­بینی می­کند. کار علم آمار کمک به تفکر علمی است و آمارشناس کسی است که مشاهده می­کند و اطلاعاتی به­دست می­آورد سپس با این اطلاعات اتفاقات و حوادث را پیش­بینی می­کند. برای موفقیت در این رشته، قوی بودن در علم ریاضی ضروری است و دانشجو باید ابتکار و توانایی تجزیه و تحلیل و حل مسائل ریاضی را داشته و به آموزش و یادگیری علوم کامپیوتر علاقه­مند باشد.

دکترای پیوسته­ی فیزیک:

علم فیزیک شناخت پدیده­های هستی و کشف روابط بین آن­هاست. هدف این رشته آن است که بهترین محققان این علم را پرورش دهد. تفاوت این رشته با رشته­ی فیزیک در آن است که دانشج.یان این رشته، واحدهای میان­رشته­ای بیشتری می­گذرانند درنتیجه می­توانند در صورت لزوم از علم فیزیک در سایر رشته­ها استفاده کنند. دیگر مزیت این رشته نسبت به فیزیک این است که دانشجو بدون گذراندن دروس فیزیک پایه، مستقیما مکانیک کلاسیک، مکانیک کوانتوم، ترمودینامیک، الکتریسیته و مغناطیس را می­خواند که این باعث صرفه­جویی در وقت است. مهم­ترین ویژگی لازم برای دانشجویان این رشته صبر بسیار است. دانشجوی این رشته باید علم­دوست و نسبت به مسائل علمی کنجکاو باشد و توانایی به چالش کشیدن داشته باشد. البته چون فیزیک رشته­ای گسترده است هر کس با هر ویژگی می­تواند وارد این رشته شود و گرایشی را که دوست دارد انتخاب کند.

ریاضیات و کاربردها:

همه­ی ما در زندگی روزمره­ی خود از ریاضی استفاده می­کنیم. ریاضیات، پایه­ی علوم و مهندسی هست و امروزه در همه­ی رشته­ها از ریاضیات استفاده می­شود. به­ همین­دلیل افرادی که بتوانند ریاضی را آموزش یا گسترش دهند از اهمیت بالایی برخوردارند. در رشته­ی ریاضیات و کاربردها، دانشجو می­تواند با توجه به علایق خود دروس خود را به گونه­ای انتخاب کند که در ریاضی محض، ریاضیات کاربردی، ریاضیات صنعتی و … فارغ التحصیل شوند. دانشجوی این رشته باید شخصی صبور باشد و از صرف وقت روی حل مسائل دریغ نکند. در کل لازم است که به رشته­ی ریاضی علاقه­مند بوده و در دوره متوسطه در این درس دانش­آموز موفقی بوده باشد.دانشجو باید از نظر ذهنی آمادگی جذب ایده­های جدید را داشته باشد و بتواند الگوها و نظم را درک کند و مسائل غیرمتعارف را حل کند.

علوم کامپیوتر:

پل ارتباطی بین دانش کامپیوتر و ریاضی است و درواقع هدف آن دست­یابی به بهترین روش­های حل مساله در کمترین زمان و با بیشترین دقت است.درواقع تربیت مهندسانی که با دید ریاضی­تر به حل مسائل بپردازند.تفاوت این رشته با مهندسی کامپیوتر در آن است که علوم کامپیوتر فاقد دروس آزمایشگاهی و کارگاهی است و بیشتر جنبه­ی تحقیقات نظری دارد. علاقه به ریاضی شرط اول موفقیت در این رشته است. داشتن اطلاعات عمومی خوب از ضروریات این رشته است و دانشجو نباید حتی پس از فارغ­التحصیلی دست از تحقیق بکشد.

علوم مهندسی:

علوم مهندسی دانشی بین رشته­ای است که هدف آن توسعه­ی پایه­های نظری برای تحلیل پدیده­های علمی و کاربردهای مهندسی آن­ها، آینده­پژوهی در فناوری و انتقال فناوری­های نو به صنعت است.این رشته در اکثر دانشگاه­های جهان به­عنوان یک هسته­ی مرکزی رشته­های مهندسی مطرح شده است. دانشجویان پس از حدود دو سال می­توانند به یکی از گرایش­های موردعلاقه خود وارد شوند. این رشته دارای ۴ گرایش علوم مهندسی محاسباتی، ریاضی مهندسی، فیزیک مهندسی و علوم مهندسی زیست محیطی و ۱۲ خوشه­ی بهینه­سازی، علم مواد، مهندسی هسته­ای، طراحی کاربردی(مکانیک)، حرارت و سیالات(مکانیک)، مخابرات(برق)، الکترونیک(برق)، مهندسی فرآیند، مهندسی ذخایر، سیاست­گذاری محیط زیست، مهندسی زمین(نقشه برداری)، مهندسی زمین(ژئومکانیک) است. این رشته به قدری گسترده است که شما در هر رشته­ای تحصیل کرده باشید، می­توانید در این رشته ادامه تحصیل بدهید. از مزیت­های این رشته آن است که دانشجویان نیازی به انتخاب رشته در بدو ورود به دانشگاه ندارند. هدف این رشته آن است که دانشجویان ویژگی­های مثبت یک مهندس و دانشمند را هم­زمان به­دست آورند. بنابراین فرد باید در علوم پایه قوی بوده و از پشتکار و خلاقیت بهره­مند باشد.

علوم و مهندسی آب:

این رشته از سال ۹۳، جایگزین رشته­ی مهندسی کشاورزی آب در دانشگاه­ها شد.این رشته در مقطع کارشناسی دارای ۱۳ خوشه: آبیاری و زهکشی، سازه­های آبی، مدیریت منابع آب، هواشناسی کشاورزی، آب و فناوری اطلاعات، آب و مهندسی محیط زیست، آب و کشاورزی، آب و توسعه، آب و اقتصاد، آب و حکمرانی، آب و حقوق، آب و مهندسی سیستم و همچنین آثار و سازه­های تاریخی آبی است. دانشجویان این رشته باید بر دروس فیزیک و ریاضی مسلط بوده و بتوانند به خوبی تجزیه و تحلیل کنند.

فیزیک:

فیزیک علم زندگی است؛ درواقع جهان از ریزترین مقیاس تا بزرگترین آن­ها در ارتباط با علم فیزیک می­باشند. آنچه در فیزیک تا مقطع لیسانس آموزش داده می­شود فیزیک دبیرستانی و فیزیک قرن بیستم است که در این دوره دارای ۵ گرایش: اتمی-مولکولی، هسته­ای، حالت جامد، هواشناسی و اخترشناسی است. اما چون تعداد واحدهای تخصصی هرگرایش کم است، عملا این ۵ گرایش تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. داوطلبان این رشته باید مستعد، باهوش و کنجکاو بوده و در ریاضیات در سطح بالایی قرار داشته باشند.

فیزیک مهندسی:

دو درس فیزیک۱ و فیزیک۲(که فیزیک کلاسیک قرن ۱۹ در آن­ها تدریس می­شود) برای فهمیدن مباحث جدید فیزیک کافی نیست؛ کشف خواص نیمه­رساناها، تحولی در الکترونیک به­وجود­آورده. همراه با این تحولات که شاخه­های جدیدی از فیزیک، مانند کوانتوم مکانیک یا فوتونیک، را پدید آورد نیاز به رشته ای جدید به نام فیزیک مهندسی احساس شد. در فیزیک مهندسی مباحث پیشرفته­ی فیزیک کاربردی و روش­های استفاده از آن­ها در صنعت بررسی می­شود. دانشجویان این رشته علاوه بر دانستن فیزیک، با کاربردهای آن نیز آشنا می­شوند و توانایی ارائه­ی طرح­های صنعتی را در فیزیک جدید پیدا می­کنند.این رشته دارای ۳ گرایش جامد، پلاسما، لیزر و اپتیک است.این رشته، رشته­ای مشکل است و دانشجویان باید تمام وقت مفید خود را صرف مطالعه و تحقیق کند.داشتن پایه­ی قوی در فیزیک و ریاضیات و داشتن ایده و ابتکار برای حل مسائل فنی و صنعتی، از شروط موفقیت در این رشته است.

کاردانی تعمیر و نگهداری هواپیما:

امروزه هواپیما وسیله­ی روزمره برای جابجایی مسافران و کالاها تبدیل شده.در نتیجه تنوع خدمات و به­کارگیری افراد متفاوت در این رشته رشد و توسعه یافته است که یکی از این خدمات، تعمیر و نگهداری هواپیماست.این رشته به پرورش متخصصانی می­پردازد که اطلاعات و مهارت­های لازم را برای تشخیص، سرویس و تعمیر و نگهداری سیستم­ها، ساختمان، موتورهای جت و پیستونی و آلات دقیق هواپیما به دست می­آورند و می­توانند بازرسی فنی هواپیما، مونتاژ و آزمایش هواپیماها و هلیکوپترهای ساخته­شده در صنایع هواپیما و هلیکوپترسازی را بر عهده بگیرند. دانشجوی این رشته باید به ریاضیات، فیزیک و مکانیک علاقه­مند باشد.دانشجوی این رشته باید لباس کار بپوشد و از کارهای بسیار ساده­ی کارگاه شروع کند و به تدریج مطالب را فرا گیرد. درضمن این رشته فقط از بین داوطلبان مرد دانشجو می­پذیرد.

کاردانی الکترونیک هواپیمایی:

بخش مهمی از سیستم­های زمینی که سلامت و ایمنی یک پرواز را تضمین می­کنند، تجهیزات الکترونیکی­اند. افرادی که با این دستگاه­ها کار می­کنند باید علاوه بر آشنایی با الکترونیک عمومی با الکترونیک تخصصی هواپیما نیز آشنایی داشته باشند. در این صنعت، توانمندی در دروس ریاضی و فیزیک بسیار مهم است. هم­چنین دانشجو باید با علاقه و پشتکار کار کند و دروس آزمایشگاهی را با انگیزه و هدف بخواند تا بتواند در آینده از تحصیل خود در سازمان هواپیمایی کشور یاری بگیرد.

کاردان فنی عمران:

هدف از این رشته تربیت متخصصانیست که بتوانند خلا بین مهندسین متخصص و کارگران ماهر را در زمینه­ی کارهای عمرانی پر کنند. این رشته دارای ۶ گرایش عمران روستایی، زیرسازی راه، کارهای عمومی ساختمان، ساختمان­های بتنی، ساختمان­های آبی، کارتوگرافی، فتوگرامتری و نقشه برداری است.

کاردان فنی عملیات پتروشیمی:

افراد در این رشته به آموزش فنی فرآیندهایی می­پردازد که بر روی مواد اولیه پتروشیمی اعم از نفت، گاز طبیعی و مواد معدنی انجام می­گیرد تا فرآورده­های بنیادی و نهایی پتروشیمیایی تولید گردد. فارغ­التحصیلان این رشته می­توانند در واحدهای تولید صنایع شیمیایی به­ویژه، صنایعی که از هیدروکربن­ها به­عنوان ماده­ی اولیه استفاده می­شود مسئولیت بهره­برداری از واحدهای تولیدی صنایع شیمیایی را در شرایط مطلوب فنی بر عهده گیرند. همچنین می­توانند بر فعالیت کارگران ماهر نظارت کنند و معلومات فنی را به آن­ها انتقال دهند.

کاردان فنی کشتی:

افرادی که تخصص لازم را برای راهبری، تعمیر و نگهداری موتورها و دستگاه­های فنی روی شناورهای مختلف مانند ناوچه­ها، یدک­کش­های تدارکاتی، آتشخوار، تعمیراتی، مسافری کوچک و واحدهای هیدروگرافی و اقیانوس­شناسی دارند.فارغ­التحصیلان این رشته می­توانند در سازمان­های مختلف نظامی و کشوری مسئولیت تعمیر و نگهداری موتورها و دستگاه­های روی آن­ها را برعهده بگیرند و پس از ۵ سال تجربه­ی عملی روی شناورها در دریا، به­عنوان تکنسین ارشد موتورخانه یا کمک ناظر مهندس کشتی در کشتی­های اقیانوس­پیما فعالیت کنند.

کاردان فنی معدن:

این رشته دارای دو گرایش استخراج معدن و استخراج معادن زغال­سنگ است.

گرایش استخراج معدن: با دولتی شدن معادن، کلیه­ی معادن باید زیرنظر دولت به صورت درست مورد بهره­برداری قرار گیرند. درنتیجه برای هر معدن حداقل یک کاردان فنی استخراج معادن مورد نیاز است. فارغ­التحصیلان این رشته می­توانند مسئولیت استخراج معادن و سامان­دهی و رهبری کارگران و کنترل عملیات آتشباری، حفاری معدنی، باربری و حمل و نقل، تهویه و نگهداری و استخراج مواد معدنی را در کارگاه برعهده بگیرند

      گرایش استخراج معادن زغال­سنگ: هدف این گرایش، تربیت کاردان فنی برای استخراج و بهره­برداری اقتصادی در معادن زغال­سنگ است و شامل بازکردن و آماده­سازی معادن زغال­سنگ می­شود.فارغ­التحصیلان می­توانند مسئولیت اجرای یک یا چند وظیفه از عملیات معدنی را برعهده­بگیرند.

کاردان فنی مواد-ریخته­گری:

ریخته­گری به معنای علم و فن شکل دادن فلزات و آلیاژها از طریق ذوب فلز یا آلیاژ و ریختن ماده گداخته در قالب و انجماد برای بدست آوردن خواص متالوژیکی مطلوب است.هدف از این دوره، پر کردن فضای بین مهندسین و کارگران ماهر این فن است. دانشجویان این رشته باید در دروس ریاضی، فیزیک و مکانیک، دروس فنی، شیمی و رسم فنی توانمند باشد و از نظر روحی و جسمی توانایی لازم را داشته باشند.

کاردان فنی مکانیک:

این رشته دارای ۸ گرایش است:

گرایش جوش­کاری: مقصود از برگزاری این دوره،تربیت نیروهای متخصصی است که مهارت و اطلاعات علمی کافی در زمینه­ی جوش­کاری با روش­های مختلف داشته باشند و از مسائل مرتبط با این فن از قبیل ایمنی و انتخاب بهینه­ی مصالح آگاهی داشته باشد.فارغ­التحصیلام می­توانند در مشاغلی نظیر اسکلت فلزی ساختمانی و پالایشگاهی، صنایع کشتی­سازی و صنایع هواپیماسازی فعالیت کنند.

      گرایش نقشه­کشی صنعتی: هدف از این دوره تربیت افرادی است که قادر به تهیه­ی نقشه­های ساخت و مونتاژ قطعات یا سیستم­ها به­منظور تولید و اجرا باشند و رابط بین مهندس طراح و قسمت تولید و نمونه­سازی مراکز صنعتی و پژوهشی گردند. این افراد برای اشتغال در مراکز مختلف مختلف صنعتی، دفاتر فنی قسمت­ها، دفاتر ساختمانی­، تاسیسات و واحدهای پژوهشی و به­طورکلی محل­هایی که به نوعی با نقشه­های صنعتی ارتباط دارند، تربیت می­شوند.

      گرایش ماشین­آلات: هدف این گرایش تربیت تکنسین­هاییست دارای مهارت کافی برای تعمیر و نگهداری انواع ماشین­آلات راه­سازی و عمرانی، شناورهای دریایی سبک، خودروهای ترابری جاده­ای است. افرادی که بتوانند برنامه­ریزی و مدیریت کارگاه­های تعمیراتی را برعهده­بگیرند و بر سرویس، نگهداری و بهره­برداری صحیح از ماشین­آلات نظارت داشته باشند.

      گرایش تاسیسات،آب­رسانی و گازرسانی: هدف این گرایش تربیت افرادیست که بتوانند در تاسیسات بهداشتی، آب­رسانی و فاضلاب و گازرسانی ساختمان­ها کارایی داشته باشند. اهمیت این رشته با توجه به لزوم تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان­ها و شهرک­ها مشخص می­شود.

      گرایش ساخت و تولید: برای دستیابی به صنایع نوین و داشتن حرکتی در راستای حرکت جهانی، نیازمند دست­یافتن به علوم نوین روز هستیم. در اولین گام خلا نیروی انسانی متخصص و مجرب احساس می­شود. تولید محصولات نوین، نیازمند متخصصان سازنده­ی قالب است درواقع افرادی که در این گرایش تحصیل کرده­اند.

      گرایش ماشین­ابزار: هدف این گرایش تربیت افرادیست که در زمینه­ی تکنولوژی ماشین ابزار، توانایی لازم را برای راه­اندازی کارخانه­ها و بهره­برداری از کارخانه­ها و کارگاه­های مربوط دارد. بیش­تر دروس تخصصی این رشته دارای آزمایشگاه یا کارگاه است.

      گرایش تاسیسات عمومی صنایع: این گرایش برای ارتقا سطح علمی و عملی در واحدهای تولیدی صنعتی تدوین شده و هدف آن رسیدن به خودکفایی در زمینه­های مختلف صنعتی، اقتصادی و پاسخگویی به نیازهای جامعه­ی صنعتی است تا با تربیت تکنسین­های کارآزموده، شاهد ارتقا کیفی و کمی محصولات باشیم.

      گرایش تاسیسات بهداشتی و گازرسانی

کاردانی مخابرات هواپیما:

هدف از این رشته تربیت افرادیست که در زمینه­ی شناخت، نحوه­ی عملکرد و نگهداری و کار با مدارات مخابرات هواپیمایی برای تامین سلامت پرواز است. این رشته بیشتر اپراتوری هواپیماست و فارغ­التحصیلان، اطلاعات و توانایی لازم برای مبادله­ی پیام و اطلاعات هوانوردی، استفاده از سیستم­های سوئیچینگ، مدارهای رادیو تله­تاپ­، S.S.B، میکروویو و ماهواره بین دو مرکز هواپیمایی یا بین مرکز سوئیچینگ که در تهران است و فرودگاه شهرستان­های مختلف به­دست می­آورند. در این رشته، توانمندی در دروس ریاضی و فیزیک بسیار مهم است. هم­چنین دانشجو باید با علاقه و پشتکار کار کند و دروس آزمایشگاهی را با انگیزه و هدف بخواند.

کارشناسی چندرسانه­ای:

استفاده از رسانه­های مختلف مانند صدا، تصویر، ویدیو، انیمیشن و متن در کنار هم را چندرسانه­ای گویند. این رشته نیز یک رشته­ی بین رشته­ای محسوب می­شود مبتنی بر فعالیت­های عملی دانشجویانکه مهارت­ها و علوم طراحی و تولید محصولات هنری چندرسانه­ای را در اختیار دانشجویان قرار می­دهد.درس­های این رشته چهار جریان اصلی کسب مهارت­های طراحی هنری، کسب مهرت­های مربوط به طراحی رایانه­ای، ترکیب این مهارت­ها در اجرای پروژه­های عملی و کسب تجربیات عملی، اجرای پروژه­های انتخابی را دنبال می­کند. هدف این رشته تربیت تربیت نیروهای خلاق فنی دانشجویان براساس آگاهی­های تخصصی و مهارت­های آن­ها در زمینه­ی هنر چندرسانه­ای رایانه­محور است. علاقه­مندی به رایانه در بعد نرم­افزاری و تا حدودی سخت افزاری و هنر طراحی، مهم­ترین عامل موفقیت دانشجویان در این رشته است و چون اکثر منابع این رشته انگلیسی­اند، بهتر است دانشجویان به این زبان مسلط باشند.

معماری داخلی:

این رشته درواقع بهینه­سازی فضاهای داخلی ساختمان­ها برای انجام فعالیت­های روزانه است.از همین رو معماری داخلی را آفرینش فضا می­نامند.در معماری داخلی، هدف استفاده و قابل سکونت کردن مکان، طبق معیارهای انسانی است. دانشجویان این رشته باید روابط عمومی بالایی داشته باشد زیرا طراح به هنگام طراحی فضای داخلی به کاربرد فضا و تاثیر آن بر استفاده­کننده توجه می­کند؛ هم­چنین مهارت بالا در طراحی، تفکر هنری، قدرت تجسم بالا، تلاشگر و کوشا بودن و درنهایت صبور، دقیق و منظم بودن از ویژگی­های دانشجویان این رشته است.

مهندسی اپتیک و لیزر:

لیرز یک منبع نور خاص است با مشخصات فوق­العاده­ی نوری. لیزر را می­توان فرستنده­ی نوری پنداشت که به­عنوان یک تکنولوژی بسیار مفید در زندگی ما جا افتاده است و کاربردهای فراوانی در صنعت، ارتباطات، نقشه­برداری، چاپ و پزشکی دارد. اپتیک، شاخه­ای از علم فیزیک است که به مطالعه­ی خواص نور مرئی، مادون قرمز و فرابنفش می­پردازد و در علومی مانند ستاره­شناسی، مهندسی، پزشکی و … کاربرد فراوان دارد. دانشجویان این رشته با انواع لیزر و اپتیک و کاربردهای آن­ها، اسپکتروسکوپی(اندازه­گیری طول موج و فرکانس)، فناوری ساخت قطعات اپتیکی و … آشنا می­شوند و توانایی طراحی، ساخت و نگهداری تجهیزات مرتبط در زمینه­های مختلف را به دست می­آورند. دانشجویان این رشته باید در فیزیک و ریاضیات قوی بوده و دارای ذهنی خلاق و تحلیل­گر باشند و به کار با وسایل برقی علاقه داشته باشند.

مهندسی انرژی:

به دلیل بهره­برداری بیش از اندازه از سوخت­های فسیلی و تکیه عمده­ی اقتصادی کشور بر صادرات منابع انرژی فسیلی، نظام اقتصادی کشور به­شدت از تحولات بازار جهانی انرژی تاثیر می­پذیرد. از اواسط دهه ۷۰ میلادی و شوک بازار جهانی نفت، باتوجه به پیچیدگی­های مسائل بخش انرژی و نیاز کشورها به تربیت متخصصان برای یافتن راه­حل مناسب در زمینه­ی انرژی، این رشته در دانشگاه­های دنیا ایجاد شد. در ایران نیز از سال ۷۸ این رشته وارد برخی از دانشگاه­ها شده است.

مهندسی ایمنی:

مهندسی ایمنی رشته­ای است که در پیش­گیری از بروز حوادث در محیط کار به انسان کمک می­کند و در راستای حفاظت از نیروی کار و سرمایه گام برمی­دارد.

گرایش بازرسی فنی: این کارشناسان وظیفه کسب اطمینان از صحت تعمیرات، و اصلاحات انجام­شده روی دستگاه­های پلیمر و پتروشیمی را دارند. هم­چنین وظیفه­ی حفظ دستگاه­ها دربرابر خوردگی، حوادث ناخواسته و انفجارات در اثر ضعیف شدن دستگاه­ها را نیز بر عهده دارند

      گرایش حفاظت فنی: این کارشناسان وظیفه­ی تشخیص منابع خطرآفرین، اجرای طرح­های مهندسی مقابله با خطر، آگاهی از منابع آلودگی محیط­زیست و راه­های مقابله با آن و حفظ و حراست دستتگاه­ها و نیروهای انسانی در برابر خطرات جانی و مالی را برعهده دارند.

مهندسی برق:

محور اصلی فعالیت­های مهندسی برق، تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر است. این رشته در مقطع کارشناسی دارای ۵ گرایش است. دانشجویان این رشته باید در فیزیک و ریاضیات قوی بوده و دارای ذهنی خلاق و تحلیل­گر باشند و به کار با وسایل برقی علاقه داشته باشند.

الکترونیک: این گرایش به طور عمده دارای دو زیربخش میکروالکترونیک، که شامل علم مواد، فیزیک الکترونیک، طراحی و ساخت قطعات است، و مدار و سیستم، که هدف آن طراحی و ساخت سیستم­ها و تجهیزات الکتریکی با استفاده از قطعات ساخته شده است، می­باشد.

      مخابرات: از دو گرایش میدان و سیستم تشکیل می­شود. در گرایش میدان، دانشجو با مفاهیم میدان مغناطیسی، امواج و… آشنا می­شود تا بتواند بهترین وسیله برای انتقال موجی را پیدا کند. در گرایش سیستم، دانشجو می­آموزد چگونه سیگنال­ها را از شکلی به شکل دیگر تبدیل کند.هم­چنین یکی از فعالیت­های این گرایش، طراحی فیلترهاییست که امواج مزاحم را از امواج اصلی تشخیص داده و آن­ها را حذف کند.

      کنترل: هدف این رشت، کنترل خروجی­های یک سیستم بر مبنای ورودی­های آن با توجه به شرایط طراحی آن سیستم است. این رشته علاوه بر برق، در شاخه­های دیگری از علوم مهندسی و علوم انسانی کاربرد دارد. در کل هدف این رشته طراحی سیستمی است که بتواند عملکرد یک دستگاه را در حد مطلوب نگه دارد.

      قدرت: هدف این گرایش تولید برق در نیروگاه­ها انتقال برق از طریق خطوط انتقال و توزیع آن در شبکه­های شهری و در نهایت توضیع آن برای مصارف خانگی و کارخانجات است. دانشجویان در شاخه­ی تولید با انواع نیروگاه­های آبی، گازی، سیکل ترکیبی و … آشنا می­شوند و در بخش انتقال و توزیع روش­های مختلف انتقال برق را مطالعه می­کنند

      الکتروتکنیک: درواقع این گرایش، زیرشاخه­ای از گرایش قدرت است که در آن کلیه­ی مباحث تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی بررسی می­شود.

      سیستم­های دیجیتال: هدف از این گرایش آشنایی با تجزیه و تحلیل و طراحی مدارها و سیستم­های دیجیتالی در سطح تراشه، سیستم­های نهفته و بی­درنگ دیجیتالی، سیستم­های کامپیوتری پیشرفته با تاکید بر به کارگیری مغزافزار در کاربردهای مختلف مهندسی برق است.فارغ­التحصیلان در زمینه­های سخت­افزار، نرم­افزار، شبکه و امنیت داده متبحر می­شوند.

مهندسی پزشکی:

این رشته در واقع پلی میان پزشکی و مهندسی است. این علم تلاش می­کند تا مهندسین بتوانند از ایده­های پزشکی استفاده کنند. تعدا واحدهای غیر مهندسی این رشته محدود است بنابراین دانشجو باید به دروس ریاضی و فیزیک علاقه داشته باشد و دید پایه­ای قوی در مهندسی داشته باشد. هم­چنین باید به علم زیست­شناسی و کار در محیط بیمارستانی علاقه داشته باشد.

گرایش بیوالکتریک: هدف این رشته تربیت متخصصانی است که از عهده­ی تجهیز و نگهداری و طراحی دستگاه­های پزشکی برآیند.

      گرایش بیومکانیک: دانشجوی این رشته با به­کارگیری مفاهیم مکانیکی در زمینه­های پزشکی آشنا می­شود.

      گرایش بیومواد: فارغ­التحصیلان با کار مواد مختلف مانند پلیمرها و سرامیک­ها در بدن انسان و در تجهیزات پزشکی آشنا می­شوند

      گرایش بالینی: هدف این گرایش به­کارگیری تکنولوژی در فرآیندهای بیماری و بالینی است.

      گرایش پرتوپزشکی: در این شاخه، تشعشع خواص هسته­ای نوکلیدهای رادیواکتیو و نوکلیدهای پایدار، هم برای تشخیص و هم برای درمان امراض به­کارمی­رود.

مهندسی پلیمر:

صنعت پلیمر در ساخت رنگ درها و دیوارهای ساختمان و پوشاک و اساسا هرچیزی که از لاستیک یا پلاستیک ساخته شده نقش اساسی دارد.دانشجویان این رشته باید تحمل ساعت­ها کار در آزمایشگاه و تحمل بوی مواد شیمیایی را داشته و کوررنگی نداشته باشند.دانشجویان مانند دیگر رشته های مهندسی در ریاضیات و فیزیک قوی بوده و علاوه بر آن بر شیمی و زبان انگلیسی مسلط باشد و طریقه استفاده از رایانه را بداند.

صنایع پلیمر: هدف این رشته تولید کلیه­ی محصولات پلیمری موردنیاز صنعت است.

      تکنولوژی و علوم رنگ: از دیرباز یکی از مشکلات شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی، مشکلات ناشی از خوردگی مخازن و لوله­ها بوده که پاسخگوی این مشکل، متخصصان این رشته هستند

      طراحی و مهندسی پلیمر: با توجه به نقش اساسی صنایع پلیمر در توسعه­ی اقتصادی کشور و نیاز مبرم این صنعت به طراحان کارآمد، این رشته دارای اهمیت به سزاییست.

مهندسی تکنولوژی آبادانی روستاها:

اجرای طرح­های عمرانی در زمینه­های مختلف نیاز به افراد متخصص در رشته­های مختلف دارد اما به دلیل مشکلات بسیار امکان اعزام تعداد زیادی از افراد متخصص به روستاها وجود ندارد؛ این رشته برای پاسخ به این نیاز تدوین شده است.

مهندسی تکنولوژی آبادانی روستاها:

اجرای طرح­های عمرانی در زمینه­های مختلف نیاز به افراد متخصص در رشته­های مختلف دارد اما به دلیل مشکلات بسیار امکان اعزام تعداد زیادی از افراد متخصص به روستاها وجود ندارد؛ این رشته برای پاسخ به این نیاز تدوین شده است.

مهندسی حمل و نقل ریلی:

بخش حمل و نقل ریلی، بخش نرم­افزاری راه­آهن است که شبیه به مهندسی صنایع گرایش برنامه­ریزی و تحلیل سیستم­هاست. هدف آن تربیت متخصصانی است که بتوانند با بهره­گیری از روش­های سیستماتیک و مدل­های ریاضی، مدیریت صنعت راه­آهن را برعهده بگیرند. دانشجویانی در این رشته موفق می­شوند که به جامعه­شناسی علاقه داشته باشند زیرا این رشته بیشتر به فاکتورهای انسانی در صنعت می­پردازد.

مهندسی خط و سازه­های ریلی:

این رشته در زمینه­ی طراحی هندسی مسیر و زیرسازی و روسازی راه­آهن و سازه­های فنی گوناگون مانند پل و تونل مطالعه می­کند. دانشجویان این رشته باید سخت­کوش، جدی و مقاوم بوده و توانایی کار در هر شرایطی را داشته باشند در واقع محل کار آن­ها معمولا بیانان، دشت و کوهستان است. درنتیجه دانشجو باید علاقه­مند به کارهای اجرایی باشد.

مهندسی خودرو:

طراحی، ساخت، بهینه­سازی و تعمیر انوع خوردو از جمله موضوعاتیست که در این رشته بررسی می­شود. هم­چنین آلایندگی خودرو، دینامیک خودرو، کارایی خودرو، صدا و لرزش خودرو، پایداری خودرو، مهندسی ارگونومی و کارسنجی و زمان­سنجی خودرو از دیگر مباحث مورد بحث این رشته است. درس­های این رشته تلفیقی از مهندسی مکتنیک، مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی نرم­افزار و مهندسی ایمنیست؛ بنابراین دانشجویان باید در دروس فیزی، ریاضی و شیمی توانمند بوده و در زمینه طراحی توانمند باشند.

مهندسی دریا:

کشور ما حدود ۲۶۰۰ متر مرز آبی دارد و تقریبا تمامی صادرات نفتی کشور توسط کشتی­ها صورت می­گیرد. این خود گویای اهمیت این رشته است. این رشته دارای سه گرایش است که داوطلبان دختر فقط می­توانند گرایش مهندسی کشتی­سازی را انتخاب کنند. مهندسان این رشته گاهی به­دلیل مسافرت­ها ممکن است ماه­ها از خوانواده خود دور باشند. هم­چنین باید خود را برای زندگی در محیط ساحلی تطبیق دهند. دانشجویان باید از سلامتی کامل برخوردار بوده و کوررنگی نیز نداشته باشند. از نظر علمی باید در دروس ریاضی و فیزیک قوی و به زبان انگلیسی مسلط باشند.

مهندسی کشتی: مهندسین کشتی به­عنوان مدیر فنی کشتی، مسئول تعمیر، نگهداری و راه­اندازی موتور کشتی هستند بنابراین دانشجویان این رشته پس از آموزش­های تئوری، یک دوره­ی کارآموزی روی کشتی­های اقیانوس­پیما در خارج از کشور می­گذرانند

      مهندسی کشتی­سازی: این رشته، یک رشته بین رشته­ای است. هدف این رشته طراحی کشتی­ها به نحویست که توانایی حمل مقدار معینی بار و مقاومت و حرکت در دریا را داشته باشد

      گرایش دریانوردی: هدایت و رهبری کشتی و مدیریت نیروی انسانی شاغل بر کشتی وطیفه این مهندسان است.

مهندسی رباتیک:

یک ربات، یک جابه­جا کننده­ی چند وظیفه­ای برنامه­پذیر است. هدف این رشته تربیت متخصصانیست که ماشین­های مکانیکی اتوماسیون طراحی کنند. درنتیجه دانشجوی این رشته دروسی در زمینه­های مهندسی برق، کامپیوتر و مکانیک می­خوانند که در ساخت و استفاده از ربات­ها موردنیاز است. دانشجویان باید چیزی را که هرگز نبوده خلق کنند بنابراین داشتن خلاقیت در این رشته بسیار ضروریست. هم­چنین قوی بودن در ریاضیات شرط اصلی موفقیت در این رشته است.

مهندسی شهرسازی:

متخصص شهرسازی فردیست که می­تواند در زمینه­ی طراحی شهری یا برنامه­ریزی شهری فعالیت کند و عامل توسعه­ی شهر شود.این رشته بر ۶ محور استوار است: ۱. برنامه­ریزی شهری که عمدتا برروی کاربری اراضی متمرکز است. ۲. برنامه­ریزی حمل و نقل ۳. برنامه­ریزی اقتصادی و اجتماعی ۴. برنامه­ریزی شبکه­های زیرساختی مانند آب و برق و تلفن ۵. برنامه­ریزی محیط­زیست که به بررسی خطرات محیط­زیستی می­پردازد ۶. طراحی شهری که به طراحی سه­بعدی شهر می­پردازد. دانشجوی این رشته باید به طراحی و مفاهیم هنری مانند روان­شناسی رنگ­ها آشنا باشد و در عین حال به مفاهیم تکنیکی و فنی و مسائل انسانی و اجتماعی علاقه­مند باشد و بداند در طول تحصیل باید کارهای تحقیقاتی و عملی بسیاری انجام دهد.

مهندسی شیمی:

مهندسان شیمی درواقع مهندسان مکانیکی هستند که بیشتر از علم شیمی مطلع هستند؛ اما این به معنای حفظ فرمول­های ریز و درشت و کار در آزمایشگاه و شیفته­ی شیمی بودن نیست.این رشته دارای ۱۱ گرایش است که در دوره­ی کارشناسی این گرایش­ها در ۱۲ تا ۱۳ واحد اختصاصی باهم تفاوت دارند. دانشجویان این رشته در درجه­ی اول باید در ریاضیات و سپس در فیزیک و شیمی قوی باشند و تنها ۹ واحد بیشتر از بقیه­ی مهندسی­ها، شیمی می­خوانند.

صنایع شیمیایی معدنی: از زمانی که مواد اولیه وارد کارخانه می­شود تا زمانی که محصول خارج شود فرآیندی روی آن انجام می­شود که متخصصان این رشته مسئولیت طراحی آن فرآیند را دارند.

      صنایع پتروشیمی: وطیفه مهندسین پتروشیمی، طراحی دستگاه­ها و فرآیندهای تولید مواد مختلف از جمله کودهای شیمیایی، شوینده­ها، فرآورده­های پلیمری و مواد شیمیایی از نفت و برش­های نفتی است.

      صنایع گاز: عمق چاهی که برای استخراج زده می­شود، نحوه­ی انتقال گاز، نحوه­ی شیرین کردن گاز ترش و… همه در حیطه­ی کار این مهندسین قرار دارد.

      صنایع پلیمر: این گرایش، یکی از گرایش­های شیمی بود اما امروزه در اکثر دانشگاه­های کشور به­صورت جداگانه تدریس می­شود.

      شیمیایی سلولزی: قسمت عمده­ی چوب، هم­چنین ضایعات کشاورزی عمدتا از سلولز تشکیل شده است. امروزه در کشورهای دیگر از این ضایغات برای تولید استفاده می­شود که در این فرآیند مهندسین شیمیایی سلولزی نقش به سزایی دارند.

      صنایع غذایی: یکی از کاربردهای مهندسی شیمی در تولید مواد غذایی و بخش­های صنایع غذایی مانند میکروبیولوژی غذا، شیمی غذا و کنترل کیفی صنایع غذایی است.اصول ایمنی و بهداشتی نیازمند محاسباتیست که این کار را مهندسین صنایع غذایی انجام می­دهند. همچنین طراحی دستگاه­هایی که فرآیند خشک شدن را انجام می­دهند، دستگاه­های استریلیزه، پاستوریزه و منجمدکننده برعهده­ی این مهندسین است.

      مهندسی آتش: با توجه به نقش اساسی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و پلیمر در توسعه­ی اقتصادی کشور و نیاز مبرم این صنایع به کارشناسان ایمنی و آتش به­منظور تشخیص منابع خطرآفرین و اجرای طرح­های مهندسی مقابله با خطر و راه­های فنی مقابله با آن و حراست دستگاه­ها و نیروی انسانی در مقابل خطرات مالی و جانی ضرورت وجود این رشته احساس می­شود.

      پالایش: دانشجو، شیوه­ی طراحی دستگاه­هایی مثل برج تقطیر، دستگاه جداکننده مایعات از مایعات و گاز از مایعات را می­آموزد.

      بهره­برداری از منابع نفت

      طراحی فرآیندهای صنایع نفت

      فرآوری و انتقال گاز: هدف این رشته تربیت افرادیست که دارای توانایی­های لازم برای طراحی و انجام فعالیت­های موردنیاز در زمینه­ی فرآوری و انتقال گاز باشند.

مهندسی صنایع:

فارغ­التحصیل این رشته تلاش می­کند تا با یک نگرش سازمان یافته، مسائل و مشکلات کارخانه را تحلیل کند و به­گونه­ای عمل نماید که با حداقل ورودی، حداکثر خروجی را داشته باشد. این رشته ارتباط تنگاتنگی با مدیریت دارد  بنابراین دانشجو باید توانایی­های مدیریتی داشته و قدرت تحلیل و درک بالایی داشته باشد. دانشجویان باید در دروس ریاضی و فیزیک و آمار قوی باشند.

مهندسی عمران:

هر آنچه مربوط به عمران و نوسازیست در حیطه­ی مهندسی عمران قرار می­گیرد. در تمام زمینه­های عمرانی در آغاز به یک مهندس کارآمد نیاز داریم تا علاوه بر رعایت جنبه­های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل کند. این افراد در محیط کار خود با اقشار مختلف جامعه سر و کار دارند و باید با همه­ی این افراد ارتباط خوبی برقرار کند. هم­چنین باید آمادگی کار در کارگاه­های داخل و خارج از شهر را داشته باشد. عده­ای نیز جذب بعد نظری و آزمایشگاهی مهندسی می­شوند که این عده نیز باید آمادگی کارهای محاسباتی، دفتری و آزمایشگاهی را داشته باشند. کارهایی که ریاضیات قوی و صبر و حوصله می­طلبد.

عمران-عمران: دانشجویان این گرایش مسائل مربوط به سازه، خاک و پی، راه و ترابری و هیدرولیک را مطالعه می­کنند.

        عمران-نقشه­برداریک

مهندسی کامپیوتر:

این رشته که به طراحی و ساخت اجزای مختلف کامپیوتر می­پردازد،از اهمیت بسیاری برخورد دار است و در مقطع کارشناسی دارای سه گرایش است. دانشجویان باید پایه ریاضی و فیزیک قوی داشته باشند همچنین باید خلاق باشند. باید همیشه اطلاعات به روز داشته و به دنبال فراگرفتن مطالب جدید باشند.

سخت­افزار: این رشته در مقطع لیسانس به مطالعه و بررسی طراحی سخت­افزاری، کنترل سخت­افزاری و شبکه­های کامپیوتری می­پردازد.

      نرم­افزار: هدف از این گرایش آموزش و پژوهش در زمینه­ی زبان­های مختلف برنامه­نویسی، سیستم­های عامل مختلف و طراحی انواع الگوریتم هاست.

      فناوری اطلاعات: این رشته رشته­ای میان­رشته­ای بین کامپیوتر،صنایع و برق است که در این میان امور مربوط به تولید، پردازش، نگاه داشت و عرضه اطلاعات به مباحث کامپیوتری مرتبط می­شود، بحث های مدیریت اطلاعات و فرایند های آن از سلسله بحث های رشته صنایع است و انتقالات مرتبط با اطلاعات و داده ها به مهندسی برق به ویژه مخابرات مرتبط می شود.

مهندسی کشاورزی:

ایران پتانسیل بسیار خوبی در بخش کشاورزی دارد که برای توسعه آن باید از کشاورزی سنتی فاصله گرفت و با بهره گیری از دانش کشاورزی به کشاورزی مکانیزه نزدیک شد. دانشجویان این رشته باید در کشاورزی و ریاضی و فیزیک قوی بوده و به کار در مزارع علاقه داشته باشند.

      اقتصاد کشاورزی: این رشته تلاش میکند از یکسو فعالیت کشاورزان و مدیران واحد های کشاورزی را بهینه کند و از سوی دیگر در بهبود برنامه ریزی سیاست مداران و مدیران دولتی در بخش کشاورزی نقش داشته باشد.

      ماشین های کشاورزی: که کاربرد مهندسی مکانیک در کشاورزی است و هدف آن تربیت کارشناسانی است که بتوانند در زمینه های کاربرد و نگهداری ماشین های کشاورزی، برنامه ریزی منطقه ای، مکانیزاسیون کشاورزی و مجری و ارزیاب پروژه های عملیاتی فعالیت نماید.

­مهندسی ماشین های ریلی:

مهندس ماشین های ریلی یک مهندس خوب مکانیک است که تخصص ویژه در زمینه راه آهن دارد و به همین دلیل آمادگی حل مشکلات صنعت راه آهن را دارد. دانشجویان این رشته باید علاوه بر قوی بودن در ریاضی و فیزیک توانایی مدیریت داشته و از روابط اجتماعی خوبی برخوردار باشند.

مهندسی مدیریت اجرایی:

هدف این رشته بسط و توسعه دانش دانشجویان در زمینه مهندسی با ارائه دوره های آموزشی مرتبط با اصول مختلف مهندسی مکانیک، صنایع، برق، کامپیوتر و عمران طراحی شده است. دانشجویان باید به فعالیت های اجرایی علاقه مند بوده و بتوانند با دروس متفاوت ارتباط برقرار کنند.

مهندسی مدیریت پروژه و ساخت:

این رشته تلفیق علم، هنر و فن است و هدف آن یادگیری فعالیت های آماده سازی، نظارت و اجرای پروژه است.ویژگی اصلی این رشته ماهیت بین رشته ای آن است. دانشجویان باید علاوه بر روابط عمومی خوب توانایی مدیریت گروهی از افراد با تخصص های مختلف را داشته باشند.

مهندسی معماری:

این رشته دارای دو جنبه فنی و هنری است که جنبه ی هنری آن اهمیت بیشتری دارد. دانشجویان باید علاوه بر توانمندی در طراحی  قدرت تجسم و خلاقیت، در درس ریاضی به خصوص هندسه قوی باشند.

مهندسی معدن:

برای هر فعالیت صنعتی نیاز به مواد معدنی داریم در نتیجه مبنای اصلی تولید و توسعه صنعتی مواد معدنی است که کشف و استخراج آن ها نیاز به کارشناسان متخصص دارد. این رشته در ایران با چهار گرایش اکتشاف، استخراج، مکانیک سنگ و فرآوری مواد معدنی در دانشگاه ها ارائه می شود. دانشجویان باید از نظر جسمی توانایی خوبی داشته و قدرت کار در معدن را داشته باشند همچنین ریاضی در این رشته اهمیتی زیادی دارد.

مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی:

این رشته با هدف تامین بخشی از اهداف خودکفایی کشور در کشاورزی به خصوص در زمینه های مکانیزاسیون کشاورزی و تولید اقتصادی محصولات، پژوهش و انتخاب ماشین های مناسب در کشاورزی و تربیت نیروی متخصص بخش های مختلف کشاورزی ایجاد شده است. دانشجویان باید علاوه بر قوی بودن در ریاضی و فیزیک به مدیریت علاقه داشته باشند.

مهندسی مکانیک:

این رشته جامع ترین رشته مهندسی است زیرا در بر گیرنده تمام علوم و فنونی است که با تولید، تبدیل و استفاده از انرژی، ایجاد و تبدیل حرکت، طراحی و کنترل سیستم های مکانیکی در ارتباط می باشد. دانشجویان باید در ریاضی و فیزیک قوی باشند و استعداد  و قدرت تجسم خوبی داشته باشند چون این رشته بسیار متنوع است هم دانشجویان علاقه مند به تئوری و هم دانشجویان علاقه مند به طراحی می توانند این رشته را انتخاب کنند.

مکانیک حرارت و سیالات: در این گرایش عوامل موثر در خواص مختلف حرکت سیال مطالعه می شود و اثر عبور سیال بر محیط بررسی می شود.

      طراحی جامدات: مهندسان این گرایش  باید تمامی نیرو ها و گشتاورهایی را به هر عضو ماشین وارد می شود بررسی کنند و بهترین حالت قطعه مورد نظر را به دست آورد.

      ساخت و تولید: این گرایش به زمینه های کاربردی مهندسی مکانیک می پردازد و مهندسان در زمینه شکل دادن فلزات، طراحی قالب ها و ساخت قطعه های گوناگون فعالیت می کنند.

      تاسیسات حرارتی و برودتی: این گرایش نوپا است و بیشتر در مورد سرمایش و گرمایش و چگونگی کاهش انرژی در ساختمان ها و ادارات و هرجایی که انسان در آن به سر می برد بحث می کند.

مهندسی مکانیک بیوسیستم:

هدف این رشته تامین و تربیت نیروی انسانی متخصص و متعهد برای انجام امور فنی مرتبط با کشاورزی است. دانشجویان باید در ریاضی و فیزیک قووی باشند و قدرت تجسم خوبی داشته باشند.

      توان و ماشین: این گرایش در زمینه ساخت، طراحی و بهینه سازی ماشین های صنایع مرتبط با کارخانجات غذایی است و از علوم مهندسی مکانیک برای طراحی و ساخت ماشین ها استفاده می کند.

      انرژی های تجدیدپذیر: هدف این گرایش تهیه و ساخت دستگاه هایی است که از انرژی های نو استفاده می کنند.

      فناوری پس از برداشت: این گرایش علم مکانیک را در طراحی ماشین های صنایع غذایی به کار می گیرد. همچنین به کار گیری روش های نوین در کارخانجات در حیطه فعالیت مهندسین این گرایش است.

مهندسی مواد:

دانشجویان این رشته باید در دروس شیمی و فیزیک و پس از آن ها ریاضی، قوی باشند و آمادگی کار در شرایط سخت را داشته باشند.

متالوژی: متالوژی علم نوپاییست که با کشف روش های جدید استخراج و تصفیه فلزات، شناسایی مشخصات ساختاری و فیزیکی مواد، فنون جدید شکل دادن و تولید فلزات، متولد شده است.

سرامیک: سرامیک به طور کلی علم و هنر ساختن و به کار بردن اشیا جامدی است که اجزا تشکیل دهنده اصلی و عمده آن ها مواد غیر آلی و غیر فلزی است.

مهندسی نساجی:

این رشته رشته ایست که دانش و توانایی لازم را برای اداره بخش های مختلف این صنعت به دانشجویان می دهد. دانشجویان باید پایه ریاضی خوب داشته باشند. هم­چنین باید توانایی مدیریت داشته باشند.

فناوری نساجی: دانشجو در این گرایش با طراحی ماشین آلات نساجی و قطعات مختلف آنها آشنا می گردد و برای شناخت آنها دروسی در ارتباط با علم مکانیک می گذراند.دانشجویان این گرایش باید در فیزیک و مکانیک نیز قوی باشند.

مهندسی شیمی نساجی: دانشجویان این گرایش در طول تحصیل خود به موضوع دانش شیمی و کاربرد آن در مهندسی نساجی و موضوعات وابسته به آن می­پردازد. دانشجویان باید به شیمی علاقه داشته و توانایی کار با نیروی زیاد را داشته باشند.

مهندسی پوشاک

            مهندسی منسوجات صنعتی: منسوجات صنعتی برای کارایی صنعتی تولید می­گردند. در طراحی این منسوجات علاوه بر در نظر گرفتن عامل صنعتی، عواملی مانند زیبایی نیز در نظر گرفته می­شود.

مهندسی نفت:

ایران یکی از منابع و معادن بزرگ نفت جهان است. بنابراین تربیت نیروی متخصص  برای بهره برداری درست و بهینه از این سرمایه و جوابگویی افراد به نیازهای آتی کشور بسیار ضروری است. این رشته دارای ۴ گرایش مهندسی اکتشاف نفت، مهندسی مخازن هیدروکربنی، مهندسی حفاری و استخراج نفت و مهندسی بهره برداری از منابع نفت است که اساس همه آن­ها مکانیک سیالات، دینامیک گازها، ترمودینامیک سیالات، انتقال جرم و اقتصاد مهندسی است. دانشجویان باید علاوه بر قوی بودن در ریاضی و فیزیک، به زبان انگلیسی نیز مسلط باشند

مهندسی هوافضا:

این مهندسی مجموعه­ای از علوم و توانایی های علمی و عملی در زمینه تحلیل، طراحی و ساخت وسایل پرنده است. به این دلیل نباید این رشته را با خلبانی یا نجوم اشتباه گرفت. این رشته بر چهار پایه آیرودینامیک، جلوبرندگی، مکانیک پرواز و سازه های هوافضایی استوار است. زیربنای این رشته ریاضیات است و همچنین فیزیک و شیمی تا حدودی لازم است.تسلط بر زبان انگلیسی در این رشته بسیار مهم است.

رشته های دانشگاهی